NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
5549
Под прожектора

Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио. ИДЕЯТА По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота

| 09 Ноември 2024, 16:30 ч.
Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
Снимка © DFA

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.

В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град. 

В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство. 

В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.

Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана. 

Сред участниците са из

Обявиха филмите, които ще се борят за наградите на Sofia DocuMental. За пета поредна година фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права ще отличи най-добър филм на жена режисьор, припомнят от екипа.

Международното жури ще определи победителката, а наградата е осигурена, благодарение на подкрепата на Български фонд за жените. И тази година зрителите ще могат да гласуват за най-добър филм, който ще бъде отличен с „Награда на публиката”.

Тази година претенденти за наградите са копродукцията между Гърция, Швейцария, Италия, България – „Без посока“ на Елина Псику, която ще има своята българска премиера на официалното откриване на фестивала на 30 октомври под куполите на софийското ларго; разказът за нископлатения мигрантски труд в „Границите

Традиционният есенен панаир „Карабаа“ в Харманли тази година ще се проведе в седмицата от 30 септември до 6 октомври в парк „Димана Данева“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Едно от първите събития в културната програма е на втори октомври, когато в художествената галерия на Културен център – Харманли ще бъде открита изложба с произведения на Дружеството на хасковските художници, в което членуват и автори от Харманли, сред които Тамер Халил.

В Харманли ще гостуват със свои произведения и председателят на групата на хасковските художници Неделчо Кучков, заместникът му – карикатуристът Борислав Данев- Борку, директорът на градската художествена галерия в Хасково „Атанас Шаренков“ и галерия „Форум“ Татяна Форева, Камелия Кехайова, Надежда Стойнева, скулпторът Иван Парасков, Диана Вълчева, Ралиц

Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП. 

"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи. 

Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.

Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художникът Тодор Деков ще бъде открита на първи октомври в Регионална библиотека „Гео Милев“, съобщиха от културната институция.

Художникът, сценограф и карикатурист за поредна година ще представи сътвореното от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е добре познат не само в Монтана. Той е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии.

Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др.

Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха от Регионална библиот

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в изложбеното пространство означава проникване в корените на собствената природа, търсене и осъзнаване на това, което не може да представлява „дом“, защото е далечно и чуждо“, казват от екипа на биеналето.

АВТОРИТЕ

Кураторът Джована Дзаботи събира група от по-възрастни и по-млади творци, практикуващи в различни точки на света, но много от тях учили или работили във Венеция в даден момент.

Изложбата „Старите къщи на Добрич“ е подредена в Окръжен съд – Добрич, съобщиха от институцията.

От институцията допълват, че експозицията включва рисунки от фонда на Младежки център Захари Стоянов“ – Добрич.  

Творбите в изложбата са създадени през 2018 г. от възпитаници на ателие “Палитра” с ръководител Галина Върбанова. Малките художници са рисували, вдъхновени от архитектурата на сгради от началото на миналия век, разположени в централната част на Добрич.

Домакините от Окръжния съд се радват да посрещнат поредната изложба, предоставена от Младежкия център, с който съдът има дългогодишно партньорство.

Рисунките са подредени в обновеното изложбено пространство на петия етаж в съдебната сграда. Там е монтирана нова система за окачване, която осигурява по-лесно и безопасно аранжиране на картини.

При

Тазгодишното жури на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ е оценило рекорден брой творби общо 2460 от 160 фотографи, съобщиха от Община Самоков след заседание на журито. 

Избрани са творбите на 41 фотографи за финалната изложба, като трима от тях са класирани на призовите места и един е удостоен със специалната награда за цялостно творчество. 

По думите на председателя на журито проф. Красимир Андонов във финалната селекция са класирани изключително добри творби, посочват още от местната администрация. 

Тазгодишното жури е с председател проф. д-р Красимир Андонов и членове д-р Александър Нишков, преподавател по фотография, Милан Христев,  носител на наградата за 2017 година и Ивелина Берова – носител на наградата за 2022 година. 

Както информирахме, снимките на участниците трябва д

ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.

По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.

„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.

„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.

Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел

Великотърновската изпълнителка Габриела Опрова пусна видеоклип към новата си песен "Близо до мен". Певицата е автор на текста. 

„Песента се появи случайно при едно пътуване, при което спътничката ми закъсняваше и реших да потърся някаква музика в интернет. Измислих текста за няколко минути. След това реших да я запиша и да заснема клип към нея. Исках видеото да е с танци, затова се свързах с хореографката Преслава Димитрова и танцьорката Анджелина Осман“, разказва Габриела Опрова. 

Това е третата й песен с видеоклип – след "Можеше" и "Магьосница".

Габриела Опрова започва да се занимава с музика в 8 клас. Учи в средното училище "Емилиян Станев", във Велико Търново, в паралелка “Поп и джаз пеене” с вокален педагог Петя Кръстева. Печели първо място на първия конкурс, в който участва. Свири на пиано, благодарение на нейна учителка – Кремена Павлова. Продълж

Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.

Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.

В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен  от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.

В експозицията ще бъдат подредени маслени платна

По думите на екипа инсталацията Home Sextant е инструмент за изследване на историята и нашето собствено аз, природата и любовта, сред произведенията на Пиетро Руфо, Сафет Зек, Виторио Марела, Франко Арминио и работата на Коен Ванмехелен, разположена пред павилиона. 

Сафет Зек е роден в мюсюлманско семейство през 1943 г. Когато войната разкъсва родината му Босна, той и семейството му бягат в Сараево малко след раждането му. След като учи изкуство в Белград, където живее и работи до 1989 г., той се завръща в Сараево, но през 1992 г. отново се озовава в ситуацията да бяга, тъй като градът е под обсада. По време на Босненската война неговото печатно студио в историческото оградено село Почители е опожарено и разграбено, посочва Financial Times. Във Венеция тази година участва с картината „Човек и дете“.

Изданието отбелязва, че вдъхновен от космографа от XVII век Винченцо Коронели, Пиетро Руфо е украсил два глобуса – единият озаглавен „Глобус на преселението“, другият „Глобус на съзвездието“, с рисунки и хартиени релефи на земния и небесния свят, включително великолепните, митични зверове, които символизират древногръцки зодиак. 

Венецианскияя художник Виторио Марела създава образите на влюбени, прегърнали се един друг под извисяваща се пясъчна дюна, заедно с инсталацията от едно парче дърво, намерено на плажа Лидо във Венеция. „Това е изкуство, което нежно ни напомня какво е да си човек: крехък, взаимозависим, богат на въображение, но не всемогъщ“, пише изданието. 

Италианския поет Франко Арминио предлага литературна гледна точка към темите за миграцията и идентичността. „Поезията му, известна със своето емоционално и лирично качество, осигурява мощно допълнение към изложеното визуално изкуство, обогатявайки изложбата с многоизмерен подход към нейните централни теми“, пише изданието Мedium.

От басейна на Венецианския павилион се издига двуметрова скулптура на дете от черен мрамор, дело на Коен Ванмехелен. Тази скулптура е базирана на Bambino con Gallo (1868) на Адриано Чечиони, част от постоянната колекция на Уфици във Флоренция, където Ванмехелен излага през 2022 г, пише изданието Labiomista. В статията се отбелязва, че детето видимо се мъчи с котвата, докато краката му вече са във водата. В търсене на сила и закотвяне изглежда, че почти се поддава на тежестта. Според автора на материала скулптурата изобразява търсенето на Венеция за по-устойчиво бъдеще.

ПАВИЛИОНЪТ

Когато Венецианското биенале на изкуствата започва през 1895 г., намерението е да представи международни художници. От 1907 г. различни павилиони приютяват всяка нация. През 1932 г. е решено, че градът домакин заслужава собствена витрина, за да покаже занаятчийството - като стъкло, текстил и златарство - с което е известен, припомня Financial Times.

„Проектът Home Sextant, с който Венеция се представя тази година, е емоционална концепция, която позволява на артистите да изследват идеята за това как се ориентираме по пътя си към стабилно убежище, като същевременно признаваме, че миграцията е нишката на човешкото съществуване“, се отбелязва в статията на изданието.

Павилионът на Венеция се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември.

Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г. През кариерата си на телевизионен водещ и ...
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на офици ...
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички време ...
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Т ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Под прожектора
5549
Под прожектора

Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година.Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето.

| 09 Ноември 2024, 16:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
Снимка © DFA

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.

В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град. 

В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство. 

В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.

Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана. 

Сред участниците са из

Обявиха филмите, които ще се борят за наградите на Sofia DocuMental. За пета поредна година фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права ще отличи най-добър филм на жена режисьор, припомнят от екипа.

Международното жури ще определи победителката, а наградата е осигурена, благодарение на подкрепата на Български фонд за жените. И тази година зрителите ще могат да гласуват за най-добър филм, който ще бъде отличен с „Награда на публиката”.

Тази година претенденти за наградите са копродукцията между Гърция, Швейцария, Италия, България – „Без посока“ на Елина Псику, която ще има своята българска премиера на официалното откриване на фестивала на 30 октомври под куполите на софийското ларго; разказът за нископлатения мигрантски труд в „Границите

Традиционният есенен панаир „Карабаа“ в Харманли тази година ще се проведе в седмицата от 30 септември до 6 октомври в парк „Димана Данева“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Едно от първите събития в културната програма е на втори октомври, когато в художествената галерия на Културен център – Харманли ще бъде открита изложба с произведения на Дружеството на хасковските художници, в което членуват и автори от Харманли, сред които Тамер Халил.

В Харманли ще гостуват със свои произведения и председателят на групата на хасковските художници Неделчо Кучков, заместникът му – карикатуристът Борислав Данев- Борку, директорът на градската художествена галерия в Хасково „Атанас Шаренков“ и галерия „Форум“ Татяна Форева, Камелия Кехайова, Надежда Стойнева, скулпторът Иван Парасков, Диана Вълчева, Ралиц

Творби от движението "Арте повере" са събрани в изложбеното пространство на Търговската борса в Париж, съобщи АФП. 

"Арте повера" (бедняшко изкуство, итал., бел ред.) се заражда в Италия през 60-те години на 20-и век като опозиция на артистичната хегемония от страна на САЩ и на консуматорското общество като цяло. Материалите, които използват художниците, са плат, дърво, растения, камък, стъкло, въглища, стари дрехи. 

Над 250 творби са представени в изложбата в Търговската борса. Те кореспондират със съвременното изкуство, което се помещава в историческата сграда. Понастоящем там се намира част от колекцията на бизнесмена Франсоа Пино.

Главните представители на движението "Арте повера", представени в изложбата, са Джовани Анселмо, Алигиеро Боети, Пиерпаоло Калцолари, Лучано Фабро, Мариса Мерц, Джулио Паолини, Пино Паскали, Джузепе Пеноне, Микеланджело

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художникът Тодор Деков ще бъде открита на първи октомври в Регионална библиотека „Гео Милев“, съобщиха от културната институция.

Художникът, сценограф и карикатурист за поредна година ще представи сътвореното от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е добре познат не само в Монтана. Той е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии.

Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др.

Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха от Регионална библиот

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в изложбеното пространство означава проникване в корените на собствената природа, търсене и осъзнаване на това, което не може да представлява „дом“, защото е далечно и чуждо“, казват от екипа на биеналето.

Изложбата „Старите къщи на Добрич“ е подредена в Окръжен съд – Добрич, съобщиха от институцията.

От институцията допълват, че експозицията включва рисунки от фонда на Младежки център Захари Стоянов“ – Добрич.  

Творбите в изложбата са създадени през 2018 г. от възпитаници на ателие “Палитра” с ръководител Галина Върбанова. Малките художници са рисували, вдъхновени от архитектурата на сгради от началото на миналия век, разположени в централната част на Добрич.

Домакините от Окръжния съд се радват да посрещнат поредната изложба, предоставена от Младежкия център, с който съдът има дългогодишно партньорство.

Рисунките са подредени в обновеното изложбено пространство на петия етаж в съдебната сграда. Там е монтирана нова система за окачване, която осигурява по-лесно и безопасно аранжиране на картини.

При

Тазгодишното жури на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ е оценило рекорден брой творби общо 2460 от 160 фотографи, съобщиха от Община Самоков след заседание на журито. 

Избрани са творбите на 41 фотографи за финалната изложба, като трима от тях са класирани на призовите места и един е удостоен със специалната награда за цялостно творчество. 

По думите на председателя на журито проф. Красимир Андонов във финалната селекция са класирани изключително добри творби, посочват още от местната администрация. 

Тазгодишното жури е с председател проф. д-р Красимир Андонов и членове д-р Александър Нишков, преподавател по фотография, Милан Христев,  носител на наградата за 2017 година и Ивелина Берова – носител на наградата за 2022 година. 

Както информирахме, снимките на участниците трябва д

ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.

По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.

„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.

„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.

Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел

Великотърновската изпълнителка Габриела Опрова пусна видеоклип към новата си песен "Близо до мен". Певицата е автор на текста. 

„Песента се появи случайно при едно пътуване, при което спътничката ми закъсняваше и реших да потърся някаква музика в интернет. Измислих текста за няколко минути. След това реших да я запиша и да заснема клип към нея. Исках видеото да е с танци, затова се свързах с хореографката Преслава Димитрова и танцьорката Анджелина Осман“, разказва Габриела Опрова. 

Това е третата й песен с видеоклип – след "Можеше" и "Магьосница".

Габриела Опрова започва да се занимава с музика в 8 клас. Учи в средното училище "Емилиян Станев", във Велико Търново, в паралелка “Поп и джаз пеене” с вокален педагог Петя Кръстева. Печели първо място на първия конкурс, в който участва. Свири на пиано, благодарение на нейна учителка – Кремена Павлова. Продълж

Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.

Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.

В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен  от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.

В експозицията ще бъдат подредени маслени платна

АВТОРИТЕ

Кураторът Джована Дзаботи събира група от по-възрастни и по-млади творци, практикуващи в различни точки на света, но много от тях учили или работили във Венеция в даден момент.

По думите на екипа инсталацията Home Sextant е инструмент за изследване на историята и нашето собствено аз, природата и любовта, сред произведенията на Пиетро Руфо, Сафет Зек, Виторио Марела, Франко Арминио и работата на Коен Ванмехелен, разположена пред павилиона. 

Сафет Зек е роден в мюсюлманско семейство през 1943 г. Когато войната разкъсва родината му Босна, той и семейството му бягат в Сараево малко след раждането му. След като учи изкуство в Белград, където живее и работи до 1989 г., той се завръща в Сараево, но през 1992 г. отново се озовава в ситуацията да бяга, тъй като градът е под обсада. По време на Босненската война неговото печатно студио в историческото оградено село Почители е опожарено и разграбено, посочва Financial Times. Във Венеция тази година участва с картината „Човек и дете“.

Изданието отбелязва, че вдъхновен от космографа от XVII век Винченцо Коронели, Пиетро Руфо е украсил два глобуса – единият озаглавен „Глобус на преселението“, другият „Глобус на съзвездието“, с рисунки и хартиени релефи на земния и небесния свят, включително великолепните, митични зверове, които символизират древногръцки зодиак. 

Венецианскияя художник Виторио Марела създава образите на влюбени, прегърнали се един друг под извисяваща се пясъчна дюна, заедно с инсталацията от едно парче дърво, намерено на плажа Лидо във Венеция. „Това е изкуство, което нежно ни напомня какво е да си човек: крехък, взаимозависим, богат на въображение, но не всемогъщ“, пише изданието. 

Италианския поет Франко Арминио предлага литературна гледна точка към темите за миграцията и идентичността. „Поезията му, известна със своето емоционално и лирично качество, осигурява мощно допълнение към изложеното визуално изкуство, обогатявайки изложбата с многоизмерен подход към нейните централни теми“, пише изданието Мedium.

От басейна на Венецианския павилион се издига двуметрова скулптура на дете от черен мрамор, дело на Коен Ванмехелен. Тази скулптура е базирана на Bambino con Gallo (1868) на Адриано Чечиони, част от постоянната колекция на Уфици във Флоренция, където Ванмехелен излага през 2022 г, пише изданието Labiomista. В статията се отбелязва, че детето видимо се мъчи с котвата, докато краката му вече са във водата. В търсене на сила и закотвяне изглежда, че почти се поддава на тежестта. Според автора на материала скулптурата изобразява търсенето на Венеция за по-устойчиво бъдеще.

ПАВИЛИОНЪТ

Когато Венецианското биенале на изкуствата започва през 1895 г., намерението е да представи международни художници. От 1907 г. различни павилиони приютяват всяка нация. През 1932 г. е решено, че градът домакин заслужава собствена витрина, за да покаже занаятчийството - като стъкло, текстил и златарство - с което е известен, припомня Financial Times.

„Проектът Home Sextant, с който Венеция се представя тази година, е емоционална концепция, която позволява на артистите да изследват идеята за това как се ориентираме по пътя си към стабилно убежище, като същевременно признаваме, че миграцията е нишката на човешкото съществуване“, се отбелязва в статията на изданието.

Павилионът на Венеция се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември.

Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.