NRD Начало
Сряда, 13 Ноември 2024
Начало Под прожектора Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
5142
Под прожектора

Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио. ИДЕЯТА По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота

| 09 Ноември 2024, 16:30 ч.
Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
Снимка © DFA

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитринки", предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Джереми Алън Уайт и Ебон Мос-Бахрах спечелиха за втори пореден път награди "Еми" за най-добър комедиен актьор и поддържащ актьор.

"Този сериал промени живота ми и ми вдъхна вяра, че промяната е възможна", заяви Уайт, докато приемаше наградата си на сцената на театъра Пийкок в центъра на Лос Анджелис.

И двамата получиха същите награди на предишните "Еми", които се проведоха през януари, след като стачка в Холивуд попречи на нормалното им провеждане.

Лиза Колон-Заяс спечели изненадващо трета награда "Еми" за мечката, за най-добра поддържаща комедийна актриса.

Публиката аплодира Джийн Смарт на крака, след като тя получи третата си наг

Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков. 

„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.

В колекцията на изложбата са предст

Галерия "Мисията" към Държавния културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи организра съвместна изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов, озаглавена "Митологични реминисценции.

Инспирации от едно пътуване", която ще се състои от 9 до 30 октомври. Официалното откриване ще бъде на 9 октомври, съобщават от екипа на ДКИ.

Изложбата е вдъхновена от две основни теми, преплитащи се в творбите на двамата автори. Мариета Конова представя цикъла "Инспирации от едно пътуване", в който създава живописни платна, вдъхновени от архитектурата и атмосферата на Полша. Нейното пътуване до Варшава и Лодз разкрива хармонията между старото и новото, миналото и настоящето. Марио Конов присъства с цикъла "Митологични реминисценции", вдъхновен от античната елинистична скулптура. Неговите творби, сред които „Троянски кон“, „Орфей“, „Феникс&ld

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".

В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.

За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в изложбеното пространство означава проникване в корените на собствената природа, търсене и осъзнаване на това, което не може да представлява „дом“, защото е далечно и чуждо“, казват от екипа на биеналето.

АВТОРИТЕ

Кураторът Джована Дзаботи събира група от по-възрастни и по-млади творци, практикуващи в различни точки на света, но много от тях учили или работили във Венеция в даден момент.

С пърформанс Русенската опера ще постави началото на празничните събития по повод на 75-годишнината си.

Той ще бъде представен на 11 ноември тази година пред сградата на културния институт. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова. 

Събитието ще включва атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта "Травиата", която през ноември 1949 година е първото заглавие от програмата на новосъздадения културен институт. 

"Солисти, хористи, музиканти и диригенти на Държавната опера в Русе ще грейнат преобразени в изящни костюми, разкриващи изобилието на богатия гардероб на свидния ни оперен дом. Нека не забравяме, че Русе е един от малкото градове в България, който се радва на свой собствен оперен театър", обясни Димитрова. 

Тя дибави, че културният институт кани всички, които желаят, да се включат във фотосесия

Peter Erskine Quartet ще има концерт тази вечер, съобщават от Sofia Live Club, организатор и домакин на събитието. 

Питър Ърскин е роден на 5 юни 1954 година в САЩ. Признат е за истинска джаз легенда, името му е синоним на иновация и изключителен талант. Той започва кариерата си на четири години, но истинският му легендарен статут идва с Weather Report, заедно с едни от най-големите имена в джаза – Джако Пасториус и Джо Завинул. Създавайки някои от най-иконичните записи в историята на джаз музиката, той се превръща в ключов член на групата по време на златната епоха на Fusion Band, записвайки пет албума, включително известния концертен албум „8.30“, който печели „Грами“. През 2023 г., с проекта Peter Erskine Trio feat. Alan Pasqua & Darek Oles, Ърскин бе номиниран за „Грами“ с

Холивудската звезда Никълъс Кейдж ще бъде инкогнито в Гърция, но не на ваканция, а за снимките на филм със заглавие „Синът на дърводелеца“, сценарият на който се развива около чудесата на Иисус Христос, съобщава гръцкото издание „Еспресо“ в ексклузивен репортаж от мястото на снимките, цитиран и от други гръцки медии.

Подготовката на избраната локация край столицата Атина тече в пълна секретност. Снимките ще бъдат сред красив природен пейзаж в пещерите и проломите на местността Крифтес край град Мегара.

Световните медии писаха за предстоящия филм още през април, но гръцкото издание е първото, което успява да се озове на локацията. Според публикацията освен Кейдж във филма ще участва цяла плеяда известни актьори.

За нуждите на снимките с помощта на техника, предоставена от община Мегара, ще бъде изградено цяло село. Преди около два месеца общината е получила от г

Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.

Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който  в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.

Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в  забавна бъркотия в приказната  гора.

Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така

Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.

Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.

Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.

В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.

„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.

Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н

По думите на екипа инсталацията Home Sextant е инструмент за изследване на историята и нашето собствено аз, природата и любовта, сред произведенията на Пиетро Руфо, Сафет Зек, Виторио Марела, Франко Арминио и работата на Коен Ванмехелен, разположена пред павилиона. 

Сафет Зек е роден в мюсюлманско семейство през 1943 г. Когато войната разкъсва родината му Босна, той и семейството му бягат в Сараево малко след раждането му. След като учи изкуство в Белград, където живее и работи до 1989 г., той се завръща в Сараево, но през 1992 г. отново се озовава в ситуацията да бяга, тъй като градът е под обсада. По време на Босненската война неговото печатно студио в историческото оградено село Почители е опожарено и разграбено, посочва Financial Times. Във Венеция тази година участва с картината „Човек и дете“.

Изданието отбелязва, че вдъхновен от космографа от XVII век Винченцо Коронели, Пиетро Руфо е украсил два глобуса – единият озаглавен „Глобус на преселението“, другият „Глобус на съзвездието“, с рисунки и хартиени релефи на земния и небесния свят, включително великолепните, митични зверове, които символизират древногръцки зодиак. 

Венецианскияя художник Виторио Марела създава образите на влюбени, прегърнали се един друг под извисяваща се пясъчна дюна, заедно с инсталацията от едно парче дърво, намерено на плажа Лидо във Венеция. „Това е изкуство, което нежно ни напомня какво е да си човек: крехък, взаимозависим, богат на въображение, но не всемогъщ“, пише изданието. 

Италианския поет Франко Арминио предлага литературна гледна точка към темите за миграцията и идентичността. „Поезията му, известна със своето емоционално и лирично качество, осигурява мощно допълнение към изложеното визуално изкуство, обогатявайки изложбата с многоизмерен подход към нейните централни теми“, пише изданието Мedium.

От басейна на Венецианския павилион се издига двуметрова скулптура на дете от черен мрамор, дело на Коен Ванмехелен. Тази скулптура е базирана на Bambino con Gallo (1868) на Адриано Чечиони, част от постоянната колекция на Уфици във Флоренция, където Ванмехелен излага през 2022 г, пише изданието Labiomista. В статията се отбелязва, че детето видимо се мъчи с котвата, докато краката му вече са във водата. В търсене на сила и закотвяне изглежда, че почти се поддава на тежестта. Според автора на материала скулптурата изобразява търсенето на Венеция за по-устойчиво бъдеще.

ПАВИЛИОНЪТ

Когато Венецианското биенале на изкуствата започва през 1895 г., намерението е да представи международни художници. От 1907 г. различни павилиони приютяват всяка нация. През 1932 г. е решено, че градът домакин заслужава собствена витрина, за да покаже занаятчийството - като стъкло, текстил и златарство - с което е известен, припомня Financial Times.

„Проектът Home Sextant, с който Венеция се представя тази година, е емоционална концепция, която позволява на артистите да изследват идеята за това как се ориентираме по пътя си към стабилно убежище, като същевременно признаваме, че миграцията е нишката на човешкото съществуване“, се отбелязва в статията на изданието.

Павилионът на Венеция се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември.

Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския уни ...
Шабузи запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за сингли
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията за сингли Хот 100 на "Билборд", отбелязвайки знаково постижение, съобщи сайтът на изданието. Шаб ...
Клавирен рецитал ще изнесе Людмил Ангелов в Балчик
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината. Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill ...
Български художници класици представя изложбата „В сянката на войната“
Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разполож ...
Анна Нетребко избра Пучини за първия си концерт в България
Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот&rdquo ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ ...
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския уни ...
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на автор ...
12-ата „Нощ на театрите“
Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“. Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, ...
Тикер в 02:00 ч.
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през к ...
Начало Под прожектора
5142
Под прожектора

Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година.Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето.

| 09 Ноември 2024, 16:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
Венеция избра четирима автори за представянето си на биеналето на изкуствата тази година
Снимка © DFA

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитринки", предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Джереми Алън Уайт и Ебон Мос-Бахрах спечелиха за втори пореден път награди "Еми" за най-добър комедиен актьор и поддържащ актьор.

"Този сериал промени живота ми и ми вдъхна вяра, че промяната е възможна", заяви Уайт, докато приемаше наградата си на сцената на театъра Пийкок в центъра на Лос Анджелис.

И двамата получиха същите награди на предишните "Еми", които се проведоха през януари, след като стачка в Холивуд попречи на нормалното им провеждане.

Лиза Колон-Заяс спечели изненадващо трета награда "Еми" за мечката, за най-добра поддържаща комедийна актриса.

Публиката аплодира Джийн Смарт на крака, след като тя получи третата си наг

Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков. 

„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.

В колекцията на изложбата са предст

Галерия "Мисията" към Държавния културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи организра съвместна изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов, озаглавена "Митологични реминисценции.

Инспирации от едно пътуване", която ще се състои от 9 до 30 октомври. Официалното откриване ще бъде на 9 октомври, съобщават от екипа на ДКИ.

Изложбата е вдъхновена от две основни теми, преплитащи се в творбите на двамата автори. Мариета Конова представя цикъла "Инспирации от едно пътуване", в който създава живописни платна, вдъхновени от архитектурата и атмосферата на Полша. Нейното пътуване до Варшава и Лодз разкрива хармонията между старото и новото, миналото и настоящето. Марио Конов присъства с цикъла "Митологични реминисценции", вдъхновен от античната елинистична скулптура. Неговите творби, сред които „Троянски кон“, „Орфей“, „Феникс&ld

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".

В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.

За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в изложбеното пространство означава проникване в корените на собствената природа, търсене и осъзнаване на това, което не може да представлява „дом“, защото е далечно и чуждо“, казват от екипа на биеналето.

С пърформанс Русенската опера ще постави началото на празничните събития по повод на 75-годишнината си.

Той ще бъде представен на 11 ноември тази година пред сградата на културния институт. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова. 

Събитието ще включва атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта "Травиата", която през ноември 1949 година е първото заглавие от програмата на новосъздадения културен институт. 

"Солисти, хористи, музиканти и диригенти на Държавната опера в Русе ще грейнат преобразени в изящни костюми, разкриващи изобилието на богатия гардероб на свидния ни оперен дом. Нека не забравяме, че Русе е един от малкото градове в България, който се радва на свой собствен оперен театър", обясни Димитрова. 

Тя дибави, че културният институт кани всички, които желаят, да се включат във фотосесия

Peter Erskine Quartet ще има концерт тази вечер, съобщават от Sofia Live Club, организатор и домакин на събитието. 

Питър Ърскин е роден на 5 юни 1954 година в САЩ. Признат е за истинска джаз легенда, името му е синоним на иновация и изключителен талант. Той започва кариерата си на четири години, но истинският му легендарен статут идва с Weather Report, заедно с едни от най-големите имена в джаза – Джако Пасториус и Джо Завинул. Създавайки някои от най-иконичните записи в историята на джаз музиката, той се превръща в ключов член на групата по време на златната епоха на Fusion Band, записвайки пет албума, включително известния концертен албум „8.30“, който печели „Грами“. През 2023 г., с проекта Peter Erskine Trio feat. Alan Pasqua & Darek Oles, Ърскин бе номиниран за „Грами“ с

Холивудската звезда Никълъс Кейдж ще бъде инкогнито в Гърция, но не на ваканция, а за снимките на филм със заглавие „Синът на дърводелеца“, сценарият на който се развива около чудесата на Иисус Христос, съобщава гръцкото издание „Еспресо“ в ексклузивен репортаж от мястото на снимките, цитиран и от други гръцки медии.

Подготовката на избраната локация край столицата Атина тече в пълна секретност. Снимките ще бъдат сред красив природен пейзаж в пещерите и проломите на местността Крифтес край град Мегара.

Световните медии писаха за предстоящия филм още през април, но гръцкото издание е първото, което успява да се озове на локацията. Според публикацията освен Кейдж във филма ще участва цяла плеяда известни актьори.

За нуждите на снимките с помощта на техника, предоставена от община Мегара, ще бъде изградено цяло село. Преди около два месеца общината е получила от г

Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.

Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който  в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.

Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в  забавна бъркотия в приказната  гора.

Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така

Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.

Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.

Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.

В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.

„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.

Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н

АВТОРИТЕ

Кураторът Джована Дзаботи събира група от по-възрастни и по-млади творци, практикуващи в различни точки на света, но много от тях учили или работили във Венеция в даден момент.

По думите на екипа инсталацията Home Sextant е инструмент за изследване на историята и нашето собствено аз, природата и любовта, сред произведенията на Пиетро Руфо, Сафет Зек, Виторио Марела, Франко Арминио и работата на Коен Ванмехелен, разположена пред павилиона. 

Сафет Зек е роден в мюсюлманско семейство през 1943 г. Когато войната разкъсва родината му Босна, той и семейството му бягат в Сараево малко след раждането му. След като учи изкуство в Белград, където живее и работи до 1989 г., той се завръща в Сараево, но през 1992 г. отново се озовава в ситуацията да бяга, тъй като градът е под обсада. По време на Босненската война неговото печатно студио в историческото оградено село Почители е опожарено и разграбено, посочва Financial Times. Във Венеция тази година участва с картината „Човек и дете“.

Изданието отбелязва, че вдъхновен от космографа от XVII век Винченцо Коронели, Пиетро Руфо е украсил два глобуса – единият озаглавен „Глобус на преселението“, другият „Глобус на съзвездието“, с рисунки и хартиени релефи на земния и небесния свят, включително великолепните, митични зверове, които символизират древногръцки зодиак. 

Венецианскияя художник Виторио Марела създава образите на влюбени, прегърнали се един друг под извисяваща се пясъчна дюна, заедно с инсталацията от едно парче дърво, намерено на плажа Лидо във Венеция. „Това е изкуство, което нежно ни напомня какво е да си човек: крехък, взаимозависим, богат на въображение, но не всемогъщ“, пише изданието. 

Италианския поет Франко Арминио предлага литературна гледна точка към темите за миграцията и идентичността. „Поезията му, известна със своето емоционално и лирично качество, осигурява мощно допълнение към изложеното визуално изкуство, обогатявайки изложбата с многоизмерен подход към нейните централни теми“, пише изданието Мedium.

От басейна на Венецианския павилион се издига двуметрова скулптура на дете от черен мрамор, дело на Коен Ванмехелен. Тази скулптура е базирана на Bambino con Gallo (1868) на Адриано Чечиони, част от постоянната колекция на Уфици във Флоренция, където Ванмехелен излага през 2022 г, пише изданието Labiomista. В статията се отбелязва, че детето видимо се мъчи с котвата, докато краката му вече са във водата. В търсене на сила и закотвяне изглежда, че почти се поддава на тежестта. Според автора на материала скулптурата изобразява търсенето на Венеция за по-устойчиво бъдеще.

ПАВИЛИОНЪТ

Когато Венецианското биенале на изкуствата започва през 1895 г., намерението е да представи международни художници. От 1907 г. различни павилиони приютяват всяка нация. През 1932 г. е решено, че градът домакин заслужава собствена витрина, за да покаже занаятчийството - като стъкло, текстил и златарство - с което е известен, припомня Financial Times.

„Проектът Home Sextant, с който Венеция се представя тази година, е емоционална концепция, която позволява на артистите да изследват идеята за това как се ориентираме по пътя си към стабилно убежище, като същевременно признаваме, че миграцията е нишката на човешкото съществуване“, се отбелязва в статията на изданието.

Павилионът на Венеция се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември.

Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Шабузи запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за сингли
Клавирен рецитал ще изнесе Людмил Ангелов в Балчик
Български художници класици представя изложбата „В сянката на войната“
Анна Нетребко избра Пучини за първия си концерт в България
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Авансцена
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Под прожектора
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.